historia

Bacówka PTTK pod Bereśnikiem otworzyła swoje podwoje dla braci turystycznej dnia 1 lipca 1989 roku. Jest ona dziełem nieodżałowanego Edwarda Moskały oraz członków Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy. Wybudowana została dzięki pracy i zaangażowaniu Naczelnika (jak sam siebie często nazywał E. Moskała) oraz wielu osób, dla których pomoc przy budowie była czynnym wyrazem ich miłości do gór.

  

Pieniądze na budowę pochodziły z Funduszu Budowy Schronisk Turystyki Kwalifikowanej. Pierwotnie Bacówka oferowała turystom niewiele ponad 20 miejsc,a obecny pokój dwuosobowy, tzw. Klubowy, nazwany był Moskałówką.

Kto i kiedy zmienił nazwę? Tego niestety nie wiemy. Czasem słyszymy, że nie jest to prawdziwa Bacówka, bo przecież nie jest to taki budynek jaki znamy z tych pozostałych. Ale stało się tak, że dwie z nich mają inną bryłę architektoniczną: Bereśnik oraz Bacówka nad Wierchomlą. Nasza powstała w wyniku rozbudowy starej góralskiej chałupy, więc tak na prawdę  bufetowe okienko jest faktycznie oknem. Takim prawdziwym oknem na zewnątrz, na świat. Mimo tego, że jest najmłodszym dzieckiem Naczelnika, to może poprzez ten dom w domu, jest najstarszym? Lata przyniosły wiele zmian. Bacówka została rozbudowana, teren wokół doprowadzony do €žpoziomu€, zmieniali się Gospodarze i sami turyści. Jednak możemy Was zapewnić, że zawsze pozostanie ona prawdziwym schroniskiem turystyki kwalifikowanej. Prawdziwą Bacówką, gdzie turystyczny klimat jest najważniejszy. Gdzie zamiast telewizora w pokoju, oferować będziemy jedną z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim. Wystarczy, że spojrzysz za okno. Oczywiście, jak już do Nas przyjdziesz.

   

Nigdy nie będziemy górskim hotelem- to możemy Wam obiecać.

Zdjęcia z archiwum swojego Ojca nadesłała nam Pani Katarzyna Preidl – dziękujemy.

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: