Edward Moskała – nasz patron

Edward Moskała podczas otwarcia Bacówki 1.07.1989 r.

Edward Moskała podczas otwarcia Bacówki 1.07.1989 r.

Edward Moskała – „Wszystko o górach – wszystko dla gór”

Edward Moskała – Publicysta, autor przewodników i monografii obiektów turystycznych, był naczelnikiem wydziału rewizji PTTK. Urodzony w Trzebionce 19 grudnia 1926 r., zmarł w Krakowie 7 sierpnia 1995 r. Jego motto życiowe to „wszystko o górach – wszystko dla gór”, gdyż góry towarzyszyły mu przez całe życie. W każdej dziedzinie górskiego rzemiosła pozostawał po sobie trwały ślad. W latach 1940 – 1945 żołnierz ZWZ – AK. Od 1947 do 1956 r. pracował jako robotnik, zajmując się m.in. organizowaniem zbiorowych wycieczek pracowników zakładów pracy w góry. Debiutował jako korespondent robotniczy w 1949 r. na łamach „Gazety Krakowskiej”. Od 1956 pracował w strukturach Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK. W 1964 ukończył Technikum Ekonomiczne w Krakowie, studiował w latach 1972 0 1975 najpierw na Wydziale Geograficzno – Biologicznym WSP w Krakowie, a następnie na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym WSP w Kielcach, gdzie uzyskał dyplom ukończenia studiów zawodowych z zakresu geografii. W latach 1980 – 1982 skończył studia magisterskie na WSP w Krakowie.

Był jednym z pierwszych znakarzy górskich szlaków turystycznych. Razem z Władysławem Krygowskim wytyczyli główny, czerwony szlak beskidzki w Bieszczadach. Opracował instrukcję znakarską z własnymi rysunkami, wspierał powstanie Centralnej Kartoteki Szlaków Górskich – następnie jej wersji komputerowej.

Był twórcą i realizatorem sieci muzealnych Ośrodków Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Karpatach Polskich. Z jego inicjatywy utworzono Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Pomysłodawca budowy w górach małych schronisk – tzw. „Bacówek PTTK”, powstało dziesięć takich obiektów.

Był inicjatorem i redaktorem naczelnym utworzonej dla turystów „Gazety Górskiej”. Ostatni swój, 11 numer gazety redagował już ze szpitala, złożony ciężką chorobą. Utworzył w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie Oficynę Wydawniczą redagującą rocznik „Wierchy” oraz inne wydawnictwa turystyczne. Utalentowany fotografik czarno – białych fotografii, szczególnie o tematyce górskiej, autor 519 tematów widokówek wydanych w latach 1955 – 1985. Twórca wielu panoram górskich, monografii schronisk z panoramami okolicznych szczytów, przewodników. Członek Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK od 1953 r. Reporter i fotograf, wędrował po górach dawnej Jugosławii, Czechosłowacji , Bułgarii, ZSRR, także Iranu, Pakistanu, Afganistanu, Indii i Nepalu.

Najważniejsze wyróżnienia: I nagroda Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki za opracowanie monografii „Ziemia Wadowicka” (1969), nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia (1984). Podczas XII Zjazdu PTTK 26 października 1989 obdarzony godnością członka honorowego.

 

Autorem notki biograficznej jest Ryszard M. Remiszewski, wieloletni współpracownik i przyjaciel Edwarda Moskały. Prosimy o nie kopiowanie i powielanie tekstu w całości, ani jego części bez zgody autora.

 

 

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: